ZÁKLADNÍ PRINCIPY NÍZKOSACHARIDOVÉ DIETY – KETODIETY

ZÁKLADNÍ PRINCIPY NÍZKOSACHARIDOVÉ DIETY – KETODIETY

1. důležité je stanovit množství bílkovin na den, což by se mělo pohybovat mezi 75-135 gramy v závislosti na fyzické námaze, stresu, spánku, nemocem atd. Ne tedy příliš, potom proteiny tělo metabolizuje na glukózu a zvyšuje se inzulín, což nechceme. Dobrá aplikace do mobilu je „Kalorické tabulky“, kde si lze ověřit množství proteinů, sacharidů a tuků v jídle.

2. musí být dostatečný příjem mikronutrientů – sodík, draslík, hořčík, zinek, selen, omega3, a všech potřebných vitamínů, je-li obtížné zajistit jejich příjem z normálního jídla, není ostudou je suplementovat potravinovými doplňky z lékárny (např. Kvalitní omega3 není-li dobrý zdroj lososů a tresky, v přechodné fázi adaptace na ketodietu většinou nutná substituce draslíku a hořčíku)

3. jako energetický zdroj se využívají zásadně tuky a ne sacharidy, ani fruktóza, ta jen omezeně, laktóza také omezeně, spíše používat tvrdé zralé sýry, případně občas živé neslazené jogurty, kefíry, cottage sýry. Ale ne moc, vhodné střídat výrobky i kozí a ovčí. (laktóza je totiž galaktóza s glukózou)

4. vysadí se veškeré sacharidy včetně škrobu – cukr stolní i třtinový, med, mouka a výrobky z mouky, rýže, brambory a těstoviny, bulgur, kuskus a jiné věci podobného druhu. Výrazně se omezí i luštěniny. Když už společenské či jiné důvody neumožní se těmto přílohám vyhnout, snažit se je omastit, aby se snížil glykemický index.

5. výrazně omezit i ovoce, včetně moštů, šťáv, sirupů, veškerých slazených nápojů a podobně. může se malé množství “bobulí” – borůvky, maliny, ostružiny, jahody -čím barevnější, tím lepší, avokádo je velmi vhodé

6. alkohol se vybírá jen s nejmenším množství cukru, to znamená suchá vína nebo pálenky – gin, whiskey, vodka, některé rumy a slivovice (ale pozor, alkohol je kalorický, ač nemá cukr). Rozhodně ne pivo, ani nealkoholické.

7. pokud možno každý den si dát misku kysaného zelí, či kimči – zajistí to dostatek vitamínu C a mikrobiotických kultur

8. každý den jíst saláty, co je zelené, to je dobré, hlavně rucola, hlávkový salát…špenát spíše výjimečně, neb má hodně oxalátů a může dělat ledvinové kameny. Brokolice a květák může nadýmat, takže dle snášenlivosti. Rajčata dost zralá a půjde-li to, tak bez vnitřních semen, jen dužinu. Kořenovou zeleninu možno, mrkev ale omezeně. Nejíst kukuřici a hrášek! Sóju možno jako zdrok bílkovin, nejlépe fermentovanou ve formě tempehu. Sóju, pohanku a červenou čočku u veganské ketodiety jako zdroj bílkovin.

9. maso preferovat tučné, např. hovězí burgery, krkovičku, atd. tučné maso je sice více kalorií, ale menší glykemický index. Libové maso může zvyšovat inzulín. Takže méně tučné maso když tak více omastit.

10. z ryb preferovat tučné, nejlépe lososa, neb má málo těžkých kovů a hodně omega 3.

11. aspoň jednou týdně si dát tresčí játra a tresčí olej

12. používat často olivový olej, hlavně do salátů jako zálivku

13. každý den lžíci jablečného octa, spíše do zálivky, a vypít vymačkaný citrón s vodou – pomaličku

14. ořechy jsou výborným zdrojem tuků a bílkovin spolu s dalšími nutrienty, nejlepší jsou vlašské, makadanové a pekanové. To zařadit pokud možno každý den. Dobré je dopředu namáčet, lépe se tráví. Mandlová a kokosová „mouka“ se dá využít k pečení keto chleba a keto zákusků. Čokoládu lze, ale jen nad 75%

15. vajíčka jsou jedna z nejzdravějších potravin na světě. Možno 4-5 denně bez jakýchkoliv obav.

16. naprostý zákaz používat  rostlinné oleje – slunečnicový, sójový, řepkový. Může se jen olivový a kokosový a to jen za studena. Smažíme a vaříme pouze na sádle a másle.

17. Naprosto zásadní je hodně tekutin a mnohem více solit, než je zvykem, klidně i 2,5 lžičky soli denně. Tvrdnou-li svaly, je-li svalová únava, bolesti hlavy atd. je to vždy nedostatek minerálů – draslíku a hořčíku – nutno suplementovat a zvýšit příjem jídel s jejich obsahem, např. avokádo, kapusta. Toto nastává hlavně ty první týdny při adaptaci na ketony a při poklesu inzulínu

18. po adaptaci na ketodietu je vhodné zařadit i postní dny, kdy se nejí vůbec. Tam bych se omezil jen na pár ořechů a nějaký listový salát, rajče a avokádo navečer. Jelikož se pálí tuky, není hlad.

19. Jíme pokud možno opravdová jídla, žádné druhotně zpracované potraviny. Snaha najít dobré zdroje. Hodně spát, zbytečně se nestresovat, dle možností sportovat a to i odporový trénink – budování svalstva, což zvyšuje bazální metabolismus.