MUDr. Jan Machač

Protizánětlivá dieta

Protizánětlivá dieta, citlivost na potraviny a vy

Autor: Davia Sills

 

Zánět hraje klíčovou roli v přirozeném obranném systému těla proti virům, bakteriím a dalším nebezpečným vlivům. Pokud je dočasný, může podpořit hojení. Imunitní systém se však někdy může zaseknout a pokračovat v produkci zánětu, i když není proti čemu bojovat, což může způsobit příznaky podobné chřipce a napáchat značné dlouhodobé škody. Vysoký stav zánětu mohou také zhoršovat některé nemoci, např. borelióza a různá jiná chronická onemocnění. Naštěstí existuje způsob, jak tuto zánětlivou reakci zklidnit a dokonce jí i předcházet – a vše začíná tím, co vkládáme do úst.

Každý člověk má se zánětem jiné zkušenosti. I když se protizánětlivá dieta řídí určitými obecnými pokyny, jedná se spíše o životní styl než o přísný režim. Podle Medical News Today jsou středomořská dieta a dieta DASH výraznými příklady toho, jak jíst protizánětlivé potraviny. Podrobnosti protizánětlivé diety se liší v závislosti na individuálních spouštěčích zánětů a citlivosti na potraviny.

Mnoha lidem, kteří se potýkají s chronickými záněty, pomáhá:

Jíst hodně zeleniny, zejména zelené listové.

Vychutnávat si čerstvé ovoce, například bobuloviny a jablka. Ovoce může mít vysokou koncentraci cukru, což může u některých lidí zvyšovat zánětlivou reakci, proto je nejlepší konzumovat je s mírou.

Zaměřte se na celozrnné potraviny, jako je hnědá rýže, ovesné vločky, ořechy a semínka.

Jezte ryby, jako je losos a tuňák, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Držte se konzumaci dostatečného množství kvalitních bílkovin, jako je kuřecí a krůtí maso.

Zkuste jíst zdravé tuky, včetně avokáda a extra panenského olivového oleje.

Používejte koření, jako je česnek a kurkuma.

Nezapomeňte, že se jedná o obecná doporučení. Může se stát, že některé z těchto potravin u vás vyvolají zánětlivou reakci, a v takovém případě je lepší se jim vyhnout.

Stejně tak důležité, jako co máme jíst, je i to, čemu se vyhnout.

Potraviny, které mohou způsobovat záněty:

Upravované potraviny: Dr. Bill Rawls, odborník na boreliózu, na svém blogu doporučuje, abyste se podívali do svého nákupního košíku a snažili se, aby většina položek nepotřebovala nutriční označení.

Jakékoli smažené potraviny, včetně hranolků a smaženého kuřete.

Koláče, sušenky a další sladkosti

Sladké nápoje, jako jsou limonády

Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, jako je plnotučné mléko, různé sýry a máslo.

Protizánětlivá dieta a citlivost na potraviny

I když je nepravděpodobné, že by se člověk s vysokou zánětlivostí začal po těchto změnách v jídelníčku cítit ze dne na den lépe, mnoho lidí má tendenci pozorovat určité známky zlepšení po několika týdnech. Pokud člověk drží protizánětlivou dietu již delší dobu a nezaznamenal žádné pozitivní změny – například snížení bolesti svalů a kloubů, menší nadýmání, méně gastrointestinálních problémů nebo více energie – pak může mít neidentifikovanou citlivost na potraviny.

 

Jedinec má potravinovou přecitlivělost, pokud se ukáže, že jeho trávicí systém není schopen správně rozložit a zpracovat určité potraviny. (Citlivost na potraviny se liší od alergie, která je způsobena reakcí imunitního systému na přítomnost určitých potravin.) Pokud je někdo citlivý na potraviny, může u něj konzumace i malého množství těchto potravin vyvolat zánětlivou reakci, která by u někoho jiného nebyla.

 

Existují nejméně dvě populární možnosti diagnostiky citlivosti na potraviny. Pacient může podstoupit buď kožní bodový test, nebo krevní test. Případně se může rozhodnout vyzkoušet eliminační dietu, při níž na několik týdnů vyřadí ze svého jídelníčku všechny potenciální spouštěcí potraviny a pak je pomalu přidává zpět. Pokud se u nich objeví reakce na opětovné zařazení určité potraviny do jídelníčku, mohou usoudit, že na ni pravděpodobně mají přecitlivělost.

 

Vysoká hladina zánětu může být vážným problémem, zejména pro lidi, kteří se zároveň potýkají s chronickým onemocněním, jako je například přetrvávající borelióza. Konzumace nízkozánětlivých potravin a uvědomění si všech spouštěčů ve stravě může lidem pomoci najít úlevu i od těch nejzávažnějších příznaků. Vzhledem k tomu, že tolik prvků je mimo kontrolu pacientů s boreliózou a chronickým onemocněním, je posilující myslet na to, že rozhodnutí, která děláme ohledně toho, co jíme, mohou mít tak zásadní pozitivní vliv na naše celkové zdraví.

 

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Mudr. Jan Machač

Mudr. Jan Machač

Lékař pro dospělé

Lékař MUDr. Jan Machač ml. vystudoval Masarykovu Univerzitu obor všeobecné lékařství v roce 2001, poté nastoupil do Nemocnice Boskovice…

Další články