omega 3 mastné kyseliny v boji s COVID 19

Omega 3 mastné kyseliny jako jedna z důležitých částí řešení problémů s onemocněním Covid 19

Ve fosfolipidových obalech našich buněk jsou zabudovány jak omega 6 MK, tak omega 3 MK. Pro optimální zdraví potřebuje tělo rovnováhu mezi omega 3 a omega 6 tuky. Historicky u našich předků byl poměr Omega 6/3 někde mezi 2:1 maximálně 4:1. V důsledku dnešní moderní stravy je tento poměr 20:1 a v některých případech není vyjímkou ani 50:1. (Nahrazením nasycených tuků sádla a másla rostlinnými oleji a margarýny, (například slunečnicový olej má poměr 77: 1 ve prospěch zánětlivých omega 6 MK). Což vede k vytvoření nerovnováhy, jejíž důsledkem je trvalý zánět poškozující jak imunitní systém, tak kardiovaskulární systém. Zánět se velkou měrou podílí na metabolickém syndromu a všech civilizačních onemocněních.

Mnoho studií ukazuje, že metabolity linolové MK(omega 6) aktivují NF-kappa B – který produkuje zánětlivé cytokininy a naopak EPA, DHA omega 3 MK snižují zánět. – suplementací můžeme tedy předcházet cytokininové bouři a poškození plic způsobené coronaviry (Sars-Cov2), které také aktivují NF-Kappa B a metabolity omega 3MK jdou proti tomu.
Suplementace EPA a DHA snižuje akumulaci zánětlivých hekosanoidů v plicích. Naopak deficitní hodnoty EPA, DHA zvyšují jejich akumulaci.
Omega 3 Mk zvyšují produkci oxidu dusnatého, čímž zlepšují vazodilataci – zlepšují funkci endotelu.
Snižují agregaci trombocytů, tím snižují riziko mikrovaskulární trombózy.
Ovlivňují také konverzi M1 makrofágů na M2 makrofágy a to je velmi podstatné, oba likvidují vir, ale M1 jsou zánětlivé, kdežto M2 nevyvolávají při likvidaci viru zánět.
DHA zvyšují fagocytózu o 62%, některé studie uvádí až 145%.
Zvyšují razantně šanci na přežití při ARDS a sepsi.
Zvyšují vagální tón – čímž snižují zánět ve svalech a trávicím traktu.
Až dvojnásobně urychlují hojení tkání.
Z omega 3 mastných kyselin tělo tvoří specializované tzv. pro-rezoluční lipidové mediátory (SPMs)
Resolviny, Protectiny, Lipoxiny ( např.RvD1, RvE1,RvD2,………)
A ty zvyšují účinnost makrofágů při likvidaci virů. Dále zvyšují produkci proti zánětlivého hormonu Adiponectinu a IL-10, snižují naopak zánětlivý leptin, IL-6, TNF alfa….
Ukázalo se, že derivát EPA – resolvin E1(RvE1) podporuje fagocytózu a apoptózu neutrofilů a redukuje akutní zánět v plicích.

Proto je nutné!!! Zařadit omega 3 MK do protokolů prevence a léčby onemocnění Covid 19.

Postup, který může zachránit život při onemocnění Covid 19 ( suplementace Omega 3MK+ aspirin)
– Nemáme čas zjišťovat jaký poměr omega 3:6 má pacient zabudován v obalech svých buněk (měl by to být standartní test jedenkrát ročně max. po dvou letech a měli bychom možná o polovinu kardiovaskulárních onemocnění méně zároveň I o polovinu méně neurogenerativních onemocnění jako Alzheimer, demence, kde je nutné kromě omega 3MK zároveň pohlídat hladiny B vitamínů, folát, B6, B12) Bohužel tyto testy se v ČR nedělají.
Takže předpokládejme, že většina populace má špatný poměr omega 3:6 MK v buněčných stěnách a tělo tím pádem nemá na výběr, aby zastavilo vir použije zánětlivou dráhu přes omega 6 MK. Druhotní poslové této dráhy prostaglandiny splní svou roli a rozpoutáním masivního zánětu nás zbaví viru. Bohužel se jedná o jednosměrnou cestu – více a více zánětu.
Za normální situace, kdyby tělo mělo v buněčných stěnách dostatek omega 3 MK, by volilo tu druhou možnost a druhotní poslové vzniklí skrze omega 3MK – resolviny, protektiny, lipoxiny, nejen že zánětem zlikvidují vir stejně účinně jako omega 6MK, ale zároveň přinášejí i řešení zánětu, což omega 6 neumí. Včas zastavují zánět a odstraňují šetrně následky zánětem poškozených tkání.
Vědecké studie ukazují, že přidání malého množství Aspirinu k suplementaci omega3 MK, vede k preferenčnímu použítí rezoluční dráhy přes omega 3MK (tvorba resolvinů, protektinů, lipoxinů) a to přímou inhibicí tvorby prostaglandinů tedy zánětlivější omega 6 dráhy.
Tělo, přestože má omega 6 MK nadbytek, je Aspirinem v malé dávce cca80-100mg donuceno k použití dráhy přes omega 3 a to i přes to, že jich má omezené množství.
Samozřejmě, že se jedná jen o krizovou intervenci a z pohledu celkového zdraví je důležité upravit poměr omega 3:6 MK v buněčných stěnách na optimální hladinu někde mezi 8-11. To ovšem nejde přes noc, zabudování po úpravě obsahu omega 3 a omega 6 ve stravě trvá cca 2 roky. První zlepšení očekávejme v řádu měsíců.

Pak na tom budeme jako Japonci, kde pro někoho z neznámých důvodů Covid vymizel. Japonci mají na rozdíl od nás 80% populace s hladinami omega 3 indexu nad hodnotu 8 ( zajímavostí je, že rozložení v populaci je takové, že starší jedinci, kteří jsou více ohroženi virem Sars-Cov 2 mají hodnotu vyšší (11-12) – jedí tradičně hodně ryb a mladší, kteří se stravují v rychlých občerstveních nezdravou stravou mají sice index jen(6-7), ale vir na ně nedosáhne, protože mají ještě silnou vyladěnou imunitu.

Malá vsuvka
Nebudu spekulovat o tom, že kromě toho, že mají Japonci vynikající omega 3 index a podle toho také tradičně nejnižší hodnoty kardiovaskulárnícho nemocnění a nejvyšší věk dožití bez metabolických civilizačních onemocnění. Mají také výhodu, že nositel Nobelovy ceny a tvůrce a propagátor Ivermectinu, jakožto antivirotika ,profesor Sathosi Omura je Japonec. Oficiální média popírají masivnější používání Ivermectinu v Japonsku a já nemám zdroje, o které bych mohl opřít svůj názor, že Ivermectin Japoncům pomohl ke sražení závažných průběhů u covidu k nízkým hodnotám.
Podíváme-li se na umístění zemí podle konzumace ryb (omega 3MK) vidíme, že čím vyšší konzumace, tím menší problémy s Covidem.

http://www.szu.cz/uploads/CZVP/EPA_a_DHA_monocyty.pdf

https://www.fgu.cas.cz/articles/781-vetvene-estery-mastnych-kyselin-fahfa

Silico studie ukazuje další možné vysvětlení, proč jsou na tom země s vyšší konzumací omega 3 MK lépe.

Aby se mohl Sars-Cov 2 spojit s proteinem na našich buňkách převážně s ACE2 receptorem, musí být RBD doména spike proteinu v otevřené konfirmaci.
V případě, že je doména v uzavřené konfirmaci, nemůže se spike protein vázat na naše buňky tedy nás nakazit a množit se. A je tím pádem je snadnou kořistí pro náš imunitní system.

Počítačová studie prokázala, že přítomnost omega 3 MK, konkrétně DHA udržovala RBD doménu v uzavřené pozici.

Jiří Šupík