nefarmakologická léčba covid 19 – od mgr. Pavly Hájkové

NEFARMAKOLOGICKÁ PREVENCE A VČASNÁ LÉČBA COVIDU
(v ambulantních, domácích podmínkách)
Mgr. Pavla Hájková

Dovolí-li finance, nechat si preventivně jako samoplátce změřit hladiny vitaminu D v krvi (laboratoř IFCOR pro samoplátce za cenu cca 450 Kč, standardní cena je 1000 – 1500 Kč), v případě deficitu ihned suplementovat (5000 IU po dobu 3 měsíců, ALE závisí na konkrétní hodnotě z krve)
Protizánětlivá strava – minimalizovat lepek, kravské mléko, rafinované cukry (oslabují imunitní systém, podporují zánětlivé procesy v těle), dodávat tělu dostatek vlákniny a fytonutrientů v podobě zeleniny (dospělý člověk cca 500 gr zeleniny denně) a kvalitních tuků (olivový olej, sádlo, máslo, avokádo, kokosový olej).
KOUPIT SI PULZNÍ OXYMETR NA MĚŘENÍ SATURACE KYSLÍKU V KRVI
Doplňky preventivně (cituji z FLCCC I-MASK protokolu):
Vitamin D3: 1000-3000 IU denně (ráno s tučným jídlem)
Zinek: 30-40 mg denně (večer ihned po jídle)
Vitamin C: 500-1000 mg 2x denně
Quercetin: 250 mg denně
Melatonin: 6 mg denně před spaním
Nigella sativa (černucha setá): 40 mg/kg váhy (dávka pro černuchu ve formě semena, nikoliv oleje)
Proplachování ústní dutiny

V rámci preventivní suplementace je vhodný individuální přístup, dle anamnézy každého jedince. Pozor na vyšší dávky např. zinku. Jeho dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách (50 mg denně po dobu déle než 2 měsíců) totiž může oslabit imunitní systém.

Doplňky a léčiva pro VČASNOU LÉČBU COVIDU (cituji z FLCCC I-MASK protokolu):
Vitamin D3: 5000 IU denně (ráno s tučným jídlem)
U RIZIKOVÝCH SKUPIN JE EFEKTIVNĚJŠÍ KALCITRIOL (aktivní forma, metabolit cholekalciferolu; cholekalciferol z doplňku stravy vitaminu D3 se v játrech metabolizuje na kacidiol a následně v ledvinách na kalcitriol, tato přeměna trvá cca 2 týdny, proto je vhodné rizikovým pacientům (obezita, vysoký tlak, KV potíže, senioři, chronicky nemocní…) podávat rovnou KALCITRIOL (lék na předpis, není volně dostupný). 2000 IU Vigantolu při prvních příznacích je příliš málo, než se cholekalciferol přemění na kalcitriol, může už být pozdě.
PREPARÁTY Z PROTOKOLU FUNGUJÍ V SYNERGII. Nelze se spoléhat na to, že postačí pouze vit D3, nebo pouze zinek, atd.

Zinek: 100 mg denně (večer ihned po jídle)
Vitamin C: 500-1000 mg 2x denně
Quercetin: 250 mg 2x denně
Melatonin: 10 mg před spaním
Nigella sativa (černucha setá): 80 mg/kg váhy (dávka pro černuchu ve formě semena, nikoliv oleje)
Kurkumin: 500 mg 2x denně

ASPIRIN: 325 mg (volně dostupné LÉČIVO)

Někteří lékaři léčí isoprinosinem, ivermectinem a mnohými dalšími farmaky zmiňovanými např. MUDr. Machačem (viz odkaz ve zdrojích), MUDr. Etelou Janekovou (viz odkaz ve zdrojích) nebo prof. Thonem (viz odkaz ve zdrojích).
Kontaktujte svého praktického lékaře včas a žádejte léčbu adekvátní Vašemu zdravotnímu stavu!

K vitaminu D3 je důležité přidávat i vitamin K2. Tyto dva v tucích rozpustné vitaminy fungují v synergii – čím více dodáváme tělu jednoho, tím více musíme dodávat i druhého. Vitamin K2, pokud nekonzumujeme mléčné produkty, vejce a maso z biochovu (zvířata krmena zelenou trávou obsahující vitamin K1, z něhož si zvíře následně K2 vyrobí), může být v našem těle deficitní. K dávce 5000 IU D3 je vhodné podávat cca 150 – 180 mcg K2. Vitamin K2 naviguje vápník získávaný ze stravy (případně z doplňků) do kostí a zubů a brání usazování vápníku v měkkých tkáních, arteriích, kde by mohl kalcifikovat.

Jak fungují jednotlivé doplňky stravy v rámci covidu?
Vitamin D3:
Studie ukazují, že při hladině 75-100 nmol/L 25 (OH) D je zabráněno interleukinu 6 (IL-6) vystoupat do extrémních hodnot, které zhoršují průběh covidu. Interleukin 6 je glykoprotein přenášející mezi imunitními buňkami důležité informace a regulující jejich růst, dělení a diferenciaci a dále zánět a imunitu vůbec. Interleukin-6 patří mezi tzv. prozánětlivé cytokiny – působí tedy jednak prozánětlivě (tj.podporuje vznik a rozvoj zánětu) a jednak jako regulační faktor pro různé imunitní buňky, zejména pro lymfocyty.

Cituji článek Jána Staše s odkazem na příslušné studie:“ dvě velmi recentní studie z Anglia Ruskin University v Cambridge, resp. Northwestern University v USA (shodou okolností obě publikovány 7.5.2020) zcela nezávisle na sobě poukazují na velmi těsnou spojitost mezi koncentrací vitamínu D (metabolitu 25(OH)D v séru) a úmrtností na korovirovou infekci v 10, resp. 20 různých sledovaných krajinách.

Vědci z Anglia Ruskin University v Cambridge analyzovali data pacientů z 10 různých krajin – Čína, Francie, Německo, Itálie, Irán, Jižní Korea, Švýcarsko, Španělsko, UK, a USA.
Výsledkem této analýzy byla velmi těsná spojitost mezi nízkou hladinou vitamínu D a hyperaktivním imunitním systémem. Takto nepřiměřená aktivita imunitního systému na nákazu virem, jak je známo, vedla u mnoha pacientů k tzv. cytokinové bouři a tím v mnoha případech i fatálnímu průběhu virové infekce.
Je jasně prokázáno, že vitamín D moduluje adekvátní odpověď bílých krvinek na přítomný patogen a tím mj. předchází nadměrnému vylučování prozánětlivých cytokínů.

Ačkoliv se může zdát, že jak přímořské Španělsko, tak velmi zasažená Itálie je na tom se „sluněním“ a „D-čkem“ výborně, opak je pravdou a drtivá většina zemřelých pacientů měli v rámci studií velmi nízké hladiny vit.D v séru!
Nejvyšší koncentrace vit.D byly přitom naměřeny v krajinách severní Evropy, zejména díky časté konzumace oleje z tresčích jater a suplementaci vit.D v doplňcích stravy, tedy také z důvodu mnohem větší osvěty a informovanosti široké veřejnosti a důležitost vitamínu D v lidském organismu obecně.

K obdobným výsledkům dospěla také studie z Anglia Ruskin University v USA, která analyzovala data až 20 různých krajin celosvětově.
Opět stejný závěr – pacienti s těžkým průběhem koronavirové infekce (tzv. cytokinová bouře), resp. Pacienti, kteří podlehli virové nákaze, měli nedostatečnou hladinu vitamínu D v krevním séru.“
Zdroj: https://aliancevyziva.cz/dulezita-spojitost-mezi-vitaminem-d-a-prubehem-infekce-sars-cov-19/
Stejné výstupy prezentuje také MUDr. Frej, který ve svém videu prezentuje recentní studii, dle které MŮŽE VITAMIN D SNÍŽIT RIZIKO ÚMRTÍ NA KOVID TÉMĚŘ K NULE!
Jde o tuto studii z 14. 10. 2021. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34684596/
MUDr. Frej tématiku podrobně rozebírá zde: https://www.youtube.com/watch?v=F98HovXEQKE

Zinek:
Zinek inhibuje virovou replikaci (včetně SARS virů), je nezbytný pro udržení integrity slizniční tkáně a zdravých hodnot bílých krvinek. Zinek také napomáhá tvorbě superoxid dismutázy, která chrání naše buňky před škodlivými účinky virových patogenů. Zinek také pomáhá snižovat zánětlivé reakce organismu.

Vitamin C a quercetin:
Quercetin je flavonoid, jehož antivirové vlastnosti byly zkoumány v mnoha studiích. Existují důkazy, že současné podávání vitaminu C a quercetinu má synergický antivirový účinek díky překrývajícím se antivirovým a imunomodulačním vlastnostem a schopnosti askorbátu recyklovat quercetin, čímž se zvyšuje jeho účinnost.

Melatonin:
Melatonin přímo aktivuje Nfr2, což je transkripční faktor, který je stěžejní pro spuštění reakce blokující vstup koronaviru do buňky k replikaci.

Nigella sativa (černucha setá, black seed):
Semena i olej této rostliny vykazují antioxidační aktivitu.
Černucha neboli černý kmín spolu s medem prokázaly antivirové, antibakteriální, protizánětlivé a imunomodulační vlastnosti. Je rozdíl mezi semenem černuchy a olejem z ní.
Dávkování v případě preventivního užívání semena černuchy je 40 mg extraktu ze semena na 1 kg váhy člověka, v případě včasné léčby je dávka dvojnásobná, tedy 80 mg na 1 kg váhy.

Kvalitní doplňky stravy lze pořídit v některých lékárnách, zdravých výživách a hlavně v e-shopech k tomu určených. Mám ráda např. brainmarket.cz, nebo nejenleky.cz, foractiv.cz.
Mými oblíbenými produkty (poměr cena:kvalita) je megaD3K2 od NOW, zinek bisglycinát od NOW, quercetin s bromelainem od NOW, black seed od Viridian, vitamin C od Biomin.

Přírodních doporučení pro prevenci a léčbu covidu existuje více, diskutuje se mnoho dalších nutrientů a fytoterapeutik, já jsem si dovolila držet se protokolů FLCCC, protože jejich autor Paul Marik, MD, má dle mého názoru vysoký odborný kredit.
Vystudoval medicínu na univerzitě v jihoafrickém Johannesburgu, má bakalářský titul z farmakologie, diplom z anestezie a tropické medicíny a hygieny. Je také držitelem certifikátu z interní medicíny, intenzivní péče či vědy o výživě. V současnosti je profesorem medicíny a vedoucím divize plicní medicíny a intenzivní péče na lékařské škole Eastern Virginia Medical School in Norfolk, Virginia, USA. Doktor Marik napsal 450 peer reviewed (recenzovaných) článků do odborných časopisů, 80 kapitol do odborných knih a ve vědecké literatuře (v peer reviewed článcích) byl citován 36 000 krát. Přednášel na 350 mezinárodních konferencích. V oblasti intenzivní péče je druhým nejpublikovanějším autorem na světě v dějinách oboru. Získal řadu pedagogických ocenění, mimo jiné také cenu National Teacher of the Year od American College of Physicians v roce 2017. Jde o vědce světového formátu, který díky získanému vzdělání nejen v klasické medicíně, ale i ve farmakologii, tropické medicíně a výživě člověka má oproti jiným lékařům úzce specializovaným jen na svůj obor (např. imunologie, kardiologie, gastroenterologie, atd.) velký přesah a výborné předpoklady vyvinout s týmem dalších špičkových vědců komplexní terapeutické postupy léčby covidu.
Zdroje (je jich hodně, ale zde je vše podstatné přehledně shrnuto):
https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2020/11/FLCCC-Alliance-I-MASKplus-Protocol-ENGLISH.pdf
The COVID Guide: The Food and Supplement Guide for the Coronavirus

Jak léčit covid 19


https://www.ta3.com/relacia/22516/nemocnice-su-na-pokraji-zolikom-by-mohlo-byt-posilnenie-ambulantnej-starostlivosti?fbclid=IwAR3b2GPSHTrQocKRhg45II7Nu-SGX0nAyXdhRJGzpxJCPgrTuvVJVsE24Ks#article-wrapper

https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/110674/vojtech-thon-vcasna-lecba-musi-byt-dostupna-vsem-pacientum.html?fbclid=IwAR17B2Z9yfOYQEQp4yew93DN48_BrD-swOw2UGG8wa-iWocUW4Y7c6h75NM