Nebojte se očkování

V poslední době přibývá těch, kteří odmítají očkování, vidí v něm nějaké konspirační spiknutí, nebo nátlak státu. Jsou to obavy liché. Očkování a jím navozená imunita jedince a kolektivu jsou stále nejefektivnější (to znamená poměr náklad/přínos) způsob prevence vzniku a rozšíření infekčních nemocí v populaci. Nežádoucí účinky očkování jsou téměř zanedbatelné. Vakcíny jsou čím dál čistší, bezpečnější, kontrolovanější.

Nebojte se očkování. Já se také nechávám každý rok očkovat proti sezónní chřipce; jsem očkovaný proti meningokové infekci, hepatitidě B, klíšťové encephalitidě.

Nelitujte peněz za vakcíny. Jedna pracovní neschopnost kvůli chřipce přijde mnohem dráž. A to nemluvím o možných celoživotních následcích při těžkém průběhu klíšťové encephalitidy, meningitidy, fatálních následcích pneumokokového zánětu plic. Proti těmto chorobám se můžete naočkovat a býti proti nim ochráněni. Navíc narůstajícím počtem očkovaných vzniká i kolektivní imunita a šíření patogenů mezi lidmi je přirozeně bráněno.