Jak léčit COVID 19 v ambulantní péči

Jak léčit Covid 19 – protokol II – ABCD – EF

 

Profylaxe: po rizikovém kontaktu, či pobytu ve společné domácnosti s nakaženým

Ivermektin – 12-16mg jednorázově, za tři dny zopakovat

Isoprinosin 1-0-1 10 dní

Zinkorot 1-0-1,

Vitamín C 500mg denně + další potravinové doplňky, viz níže

(poznámka: ani Ivermectin, ani Isoprinosine zatím nejsou oficiálně doporučené léky a nemají zatím jednoznačně prokázaná data. Po Isoprinosinu bývají někdy zažívací potíže. Je to tedy na zvážení lékaře a Vás)

Od vypuknutí příznaků:

 

Ivermectin 0,2mg/kg (12-16mg) denně 5 dní po sobě, u obézních úvodem 0,3-0,4mg/Kg

Isoprinosin 2-2-2 5 dní – ale osobně s ním mám rozporuplné zkušenosti, někomu výborně zabere, někomu vůbec, někdo z něj má i zažívací potíže, osobně to nikomu nenutím, ale když to někdo chce vyzkoušet, nebráním mu. Jsou to dost velké a hořké tablety, takže kdo má nevolnosti, nechutenství, bývá mu z toho zle.

Acetylsalicylová Kyselina 500mg denně do ústupu příznaků

Budesonid (Budiair) inhalátor 2×2 vdechy do ústupu příznaků

Colchicin – 1-0-1 3 dny, potom měsíc 1x denně (dle celkového stavu, bezpříznakoví mohou vysadit dříve)

 

Expektorantia – ACC long 600 1-0-0 (nekombinovat s paracetamolem), nebo Erdomed, či Soledum

Famosan 40mg 0-0-1 – při zlepšení stavu snížit na 20mg 0-0-1 a užívat po dobu užívání Kyseliny Acetylsalicylové. Dá se použít i omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol.

 

Vitamín C  1000mg 1-0-1, po zlepšení snížit na 500mg denně

Vitamín D 5000I.U denně, zvláště u obézních pacientů, či u pacientů s hypovitaminózou vit. D, nebo ti, co dlouho vit. D nebrali, je vhodná úvodem i jednorázově větší dávka vitamínu D, např. 30000 IU

Zinkorot 25mg  2-0-2 ( po 5. dnech snížit na 1-0-1)

 

Dále doporučeno brát potravinové doplňky –

Quercetin + Bromelain 250 1-0-1, Melatonin 10mg před spaním

Selen  vitamíny B, Cistus Incanus -Růže středomořská, Andrographis – Pravenka LatnatáKurkuminGluthation

 

Na suchý vyčerpávající kašel Codein 30mg 1-1-1, či Levopront

Při teplotách, bolestech hlavy a svalů – Paracetamol 500 mg á 6 hodin, možno i střídavě s Ibuprofen 400mg á 8 hodin, anebo Novalgin á 8 hodin

 

Při zhoršování stavu v dalších dnech, hlavně stran dušnosti (doporučit lidem zakoupení prstového oximetru, varovný je hlavně pokles saturace pod 92%),  je dobré kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, pokud to jde, domluvit si návštěvu, vzít hladinu CRP, D-dimerů, prokalcitoninu, změřit saturaci, popřípadě RTG plic, dle nálezu lze pokračovat:

Dexametazon 4mg – 12mg 1-0-0 dle tíže příznaků, důležité nasadit při rozvoji atypického zápalu plic, ten se zjistí poslechem, rtg, či CT. Kortikoidy u lehčích stavů lze nasadit i ambulantně, nelepší-li se stav několik dní, při poklesu saturace, oboustranném zápalu plic, je vhodnější za hospitalizace. Velmi dobrou alternativou Fortekortinu je Medrol tbl. Dávka je hodně individuální, ale nebojím se první dny jít do vyšších dávek a pak postupně snižovat. Kortikoidy jsou dobré v malé dávce dlouhodobě po prodělaném covidovém zápalu plic, např. Medrol 4mg denně, klidně celý měsíc.

Azithromycin 2 balení 1. den 1-0-1, dále 1-0-0, dá se i Amoksiklav 1 g á 12 hodin,  Zinnat 500mg á 12 hodin, či Klacid 500mg á 12 hodin. Antibiotika ale mají smysl většinou až později. Rozhodně bych je nenasazoval na počátku nemoci, a když je nízká hladina CRP a Prokalcitoninu. Mají smysl spíše na doléčení, trvají – li teploty a kašel delší dobu a berou-li se kortikoidy, které zvyšují riziko bakteriální superinfekce. Na to doléčení se dá použít i Biseptol a Doxycyklin

LMWH místo kys. acetylasalicylové v profylaktické dávce, např. Clexane 0,4ml (zvláště u rizikovějších pacientů  –  antikoncepce, TEN v anam.)

 

při dalším zhoršování stavu a zvláště poklesu saturace pod 92% nutná hospitalizace !!!

 

v případě, že dojdou místa v nemocnicích pokračovat v léčbě doma navýšením kortikoidů –

SoluMedrol 126 mg denně i.v. a postupně snižovat

LMWH v plné dávce

oxygenoterapie dle místních možností (koncentrátory kyslíku pro domácí použití)