Jak léčit covid 19

 

JAK  léčit COVID 19 rychle a levně

Řešením pandemie je, aby každý člověk, který onemocní, okamžitě dostal léky, které zamezí vážnému průběhu infekce. Dosáhneme tak toho, že z COVIDu 19 uděláme dobře léčitelnou virózu, na kterou by  nikdo nemusel umírat.

NA COVID 19 NIKDO NEMUSÍ UMŘÍT! ALE MUSÍ SE LÉČIT HNED!

Kombinace léků, která to dokáže ( II-ABCD-EF):

2 I + doplňky (Zinek 50mg/den, vitamín C 500mg/den, vitamín D 5000IU/den, Melatonin 5mg na noc) nasadí každý, kdo onemocní:

I – IVERMECTIN  – v dávce 0,2mg/kg, u obézních 0,3-0,4mg/Kg – nasadit na 5 dní

I – INOSINE PRANOBEX ( ISOPRINOSIN) – v dávce 1000mg 3x denně (6 tablet denně), po dobu pěti dnů

Jestliže se nemoc v dalších hodinách a dnech zhoršuje, nasadí se (u starších a rizikovějších -obezita, diabetes, věk nad 45 nasadíme hned z počátku):

A – ACETYLSALICYLOVÁ KYSELINA – 500mg denně do vymizení příznaků

B – BUDESONID inhalátor (BUDIAIR) 2×2 vdechy do vymizení příznaků

C – COLCHICIN – v dávce 0,5mg 2x denně 3 dny, potom 1x denně po dobu 30 dnů, u nerizikových pacientů do vymizení příznaků

Pakliže se stav nelepší, navštíví pacient lékaře, nebo lékař pacienta, bude-li poslechový nález na plicích tak nasadíme:

D- Dexametazon  – u pacientů, kteří i přes zavedenou léčbu dostanou virový zápal plic, tak nasadit dexamethazon (např. Dexamed 12mg  1-3. den, 8mg 4-6 den, 4mg dle stavu, klidně několik týdnů,  či methylprednisolon v adekvátních dávkách, u lehčích zápalů stačí i 4mg denně)

bude-li saturace pod 92%, tak hned hospitalizace, bude-li vyšší prokalcitonin tak antibiotika, budou-li pozitivní D-dimery, tak nasadíme LMWH a provedeme CT angio plic k vyloučení plicní embolie.

E – Expektorancia – dá se použít dobře ACC long (acetylcystein), ale ten by se neměl kombinovat s paracetamolem, dá se dobře použí Erdomed, Soledum, nebo další léky

F- Famotidine – famotidine má i účinek na COVID, ale hlavně je potřeba chránit žaludek, od nežádoucích účinků acetylsalicylové kyseliny a kortikoidů, i samotná infekce dělá těžké nechutenství a bolesti břicha. Dá se použít i omeprazol, lansoprazol, pantoprazol, ale začal bych spíše famotidinem. Užívá-li někdo léky na žaludek, může během prvních dní zvýšit dávku. U lidí, kteří trpí v minulosti trpěli na žaludeční vředy, či gastritidy, raději nepodávat kys. acetylsalicylovou, ale clopidogrel.

Drtivou většinu nemocných  zvládneme ambulantně, čímž ulevíme nemocnicím. Důležité je sledovat saturaci, aby neklesla pod 92% a včas na to zareagovat. S tímto managmentem péče proměníme COVID 19 z potenciálního a nebezpečného zabijáka v dobře léčitelnou virózu a nikdo na něj nemusí zemřít. A i když část pacientů i přesto bude muset do nemocnice, budou již zaléčeni a průběh jejich nemoci bude mírnější. Po nasazení ivermectinu bude i méně tzv. postcovidového syndromu. Navíc ivermectin funguje i profylakticky, dá se nasadit 1. a 3. den po kontaktu s nemocným s COVIDem19. Ivermectin je tak bezpečný, že by se klidně mohl prodávat i volně v lékárnách na úhradu pacienta (Jako např. v Egyptě, či Indii). U všech výše zmíněných léků byl prokázán účinek, ale žádný z těchto léků není sám o sobě zázrakem, který by COVID 19 100% vyléčil, navíc většina studií je spíše menších a čeká se na další a studie na jejich analýzy. To je i důvod, proč např. EMA zatím nedoporučila ivermectin a proč se zatím colchicin a budesonid neobjevil ani v našich doporučených postupech. Zároveň ale platí, že všechny tyto léky jsou staré, vyzkoušené, bezpečné, levné, s minimem interakcí a nežádoucích účinků. Ve studiích má ivermectin a colchicin méně nežádoucích účinků, než placebo.

Kouzlo je právě v tom, že tyto léky lze efektivně zkombinovat do léčebného protokolu a tím zmnohonásobit jejich účinek. Toto žádná studie s jedním lékem nedokáže. Isoprinosine ovlivní primární imunitní odpověď navýšením NK buněk a moduluje imunitu, ivermectin snižuje virovou nálož, zabraňuje průniku viru do buněk a do jádra, jeho replikaci a má protizánětlivý účinek, budesonid snižuje riziko rozvoje zápalu plic, colchicin má komplexní  protizánětlivý účinek v cévách, snižuje produkci zánětlivých chemokinů, a acetylsalicylová kyselina mají antiagregační a protizánětlivý efekt. S kortikoidy jsou výborné zkušenosti k léčbě virového zápalu plic. Antibiotka většinou nejsou vůbec nutná, nebo se dávají na doléčení ke kortikosteroidům, když trvají teploty  a kašel.

Podobně efektivní je možná i Bamlanivimab, či Regeneron, ale náklady jsou násobně vyšší (jedna dávka Bamlanivimabu stojí přes 3000) a dostupnost omezená. Rozhodně nemohou zatím sloužit jako globální řešení léčby Covidu 19.

Očkování jako prevence šíření infekce je samozřejmě důležité, ale jde to pomalu a my nemáme čas. Navíc není jistota, že bude účinkovat dlouhodobě, nebo, že se neobjeví mutace viru, u které současné vakcíny nebudou spolehlivě fungovat. Navíc přibývají počty úmrtí po vakcínách. Potřebujeme prostě účinnou, dostupnou, levnou a bezpečnou léčbu.

Pak už se nebudeme muset bát, nebudeme muset mít lockdowny, nosit respirátory,  vymýšlet orwelovštiny jako covidové náramky, covidove pasy a podobně. Prostě budeme s covidem žít a budeme ho umět efektivně léčit, jako spoustu jiných infekčních nemocí. Mezitím se v klidu a bezpečně doočkujeme, ale budeme mít řešení i pro ty, kteří se z jakýchkoliv důvodů očkovat nebudou chtít.

Je nutné, aby vláda zařídila a SÚKL urychleně povolil dovoz levného Ivermectinu, který bude stát v řádech stokorun a ne tisícikorun. Aby se prosadilo, že isoprinosine a ivermectin budou moci psát praktiční lékaři na úhradu pojišťovny a aby colchicin, budesonid a LMWH byli schváleny pro užití v léčbě covid 19.  Aby byly dostatečné zásoby všech těchto léků, případně abychom je byli schopni sami vyrábět na našem území. Je třeba rychle aktualizovat doporučené postupy a začít takhle léčit. Nemůžeme dále z pacientů dělat potencionální čekatele na smrt.

NA COVID 19 NEMUSÍ NIKDO UMŘÍT!

 

MUDr. Jan Machač, praktický lékař pro dospělé, Boskovice

www.janmachac.cz

 

 

zdroje například (studií jsou desítky):

ivmmeta.com – metaanalýza všech studií dělané s Ivermectinem, která dokazuje, že Ivermectin účinkuje  v prevenci, profylaxi, v terapii rané fáze onemocnění i pozdější fáze onemocnění a funguje i u tzv. postcovidového syndromu

https://covid19criticalcare.com/

https://c19ivermectin.com/

ColCORONA study, https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.26.21250494v1 – studií s colchicinem je více, probíhají stále nové a čeká se na analýzu dalších

https://www.researchgate.net/publication/343165551_Is_Acetylsalicylic_Acid_a_Safe_and_Potentially_Useful_Choice_for_Adult_Patients_with_COVID-19   – studií s kyselinou acetylsalicylovou také přibývají

Inosine Pranobex:

https://www.mdpi.com/2076-0817/9/12/1055/htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5100179/

https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(21)00160-0/fulltext