IVERMECTIN – NADĚJNÁ LÉČBA COVID19

Ivermectin je lék, který se v medicíně užívá už 40 let. Byl vyvinut jako účinný lék proti parazitům, ale funguje i proti virům. Jako nadějný lék v terapii infekce COVID 19 se používá s dobrými zkušenostmi už od dubna 2020. Desítky studií na tisících pacientech potvrdili především bezpečnost tohoto léku. Mnoho studií potvrzuje i dobrou účinnost. Chybí nám ale dvojitě zaslepená randomizovaná studie, která by potvrdila, že je účinnější, než placebo.  Otázka je, jestli se takovéto studie vůbec dočkáme. Virus neustále mutuje a studie z minulého roku pracovaly s virem, který útočí na nižší věkové skupiny. Některé studie zvolily špatný design, např. nasazovaly IVM až 7 den trvání nemoci, nebo v nich podávaly IVM jednorázově. V těchto studiích nebyly výsledky valné stran účinnosti, ale všechny potvrdily bezpečnost IVM.

MZČR  schválilo možnost experimentálního podání IVM, ale pro všeobecné praxe to podmiňuje odběry jaterních testů před a po podání léku, podepsáním informovaného souhlasu a hlášením podání IVM na SUKL.

Jinak se dá už sehnat i ambulantně na předpis, ale zatím za naprosto nehoráznou cenu 2500,- za 30tbl á 3mg.

Přidávám pár aktualit stran dávkování (děkuji svému kolegovi ze Slovenska, který má už s IVM zkušenosti)

Dávkování: obecně platí, podávat IVM s jídlem, nebo hned po něm, výrazně se zvýší koncentrace v séru a v cílových tkáních. U pacientů, kteří zrovna trpí průjmy, je dobré tabletu rozdrtit, aby se stihla vstřebat a podat aspoň s banánem, rýží, či kaší.

IVM je lipofilní, proto u obézních pacientů hrozí poddávkování;  je tedy vhodné podat 1., nebo i 2. dávku 0,3-0,4mg Kg a další dny 0,2mg/Kg


preventivně:

0,2 mg/kg 1. den, další dávku za tři dny,  a pak jednou za 14 dní.

 

léčba doma u symptomatologických pacientů:

0,2 mg/kg s jídlem nebo po jídle minimálně 2 dny a maximálně 5 dní

dovolí-li to situace, bylo by dobré na začátku odebrat základní odběry – jaterní testy, CRP, KO. Zvláště ale, když by se stav zhoršoval, hlavně stran dušnosti. Tam je třeba vzít i D-dimery a případně včas nasadit LMWH, při narůstajícím CRP antibiotika.

 

hospitalizovaní pacienti (platí i pro kritické pacienty na JIP a ARO): 

0,3, mg/Kg s jídlem, či po jídle 1x denně 5 dní. Plná dávka je tedy 80mg za 5 dní.

 

V ČR je zatím k dispozici bulharský IVM pod jménem Humevec, dá se sehnat na předpis, ale je hodně drahý a bude ho asi i omezený počet. Slováci mají mnohem levnější Iverzine (7Eu za 10 tablet), ve třetím světě to stojí ještě méně.

Ivermectin existuje i jako veterinární přípravek – pro koně, ptáčky, ale to samozřejmě není pro lidi schváleno a nemohu to doporučit.

Existuje to jako varianta pasta pro koně, např. Noromectin, dá se sehnat přes veterináře, v té pastě je 140mg Ivermectinu, což vystačí pro dva dospělé nekritické pacienty, cena +- 360 Kč. Potom se dá sehnat roztok pro papoušky Sh Ivermectim, např. na stránkách petissimo.cz. V tom roztoku je 10mg v 1 ml a celkově je v lahvičce 100mg – takže také vystačí na plnou dávku i kritického pacienta. Cena 275,-.

 

A jak vlastně Ivermectin funguje?

První mechanismus účinku je ten, že Ivermectin znemožní pevné navázání spike proteinu SARS-Cov2 s ACE 2 receptorem a tím mu znemožní, čí ztíží vstup do buňky. (Tělo tak bojuje od začátku s menším počtem napadených buněk – LOW VIRAL LOAD)

Druhý mechanismus spočívá v obsazení transportního proteinu importin B1 alfa (IMP B1alfa), což zabrání vstupu viru do jádra buňky, kde by jinak okamžitě po vstupu oslabil, či zcela znemožnil produkci Interferonů I a III. (to jsou poslové, které napadená buňka vysílá, aby varovali všechny okolní buňky a ty se na napadení připravily). SARS-Cov2 po dosažení jádra (řídícího centra buňky) dokáže produkci interferonů zastavit a oslabí tak naší imunitní reakci. V tom mu Ivermectin obsazením IMP B1 alfa účinně brání.
(vir se nedostal do jádra buňky a nemohl vypnout imunitní reakci organizmu která vede k jeho elimininaci skrze interferony, CD8, CD4 buňky – efektivní nezánětlivé odstranění viru)

Třetí mechanismus spočívá v blokování (RdRp) SARS-Cov-2 RNA Dependent RNA polymerázy, která je zodpovědná za replikaci genomu viru. Bez ní se sice množí schránka viru, spike protein atd. Ale každý nový vir potřebuje i novou řídící jednotku RNA viru (mozek). Ta se však nevytvoří, protože Ivemectin velmi efektivně navázáním na RdRp tento proces zastaví. Je to mechanismus účinnku i Remdesiviru (vir se namnožil jakožto sterilní mrzák který se nemůže množit dále, protože nemá uvnitř své schránky své RNA).

Čtvrtý extrémně důležitý mechanismus účinku není zaměřen na replikaci viru v organismu, ale na zastavení přehnané zánětlivé reakce organismu a to zablokováním (NF-kB) jaderného transkripčního faktoru kappa B (nuklear faktor kappa B). Neregulovaná zánětlivá reakce je to, co vede k poškození tkání a orgánů. Není-li včas regulována, je v mnoha případech fatální. Ivermectin blokuje vstup jaderného faktoru kappa B do jádra buňky a tím zastaví produkci či nadprodukci zánětlivých cytokininů (IL-6, IL-1beta, IL-18, TNF-alfa). Proto pomáhají NAC, kyselina Alfa-lipoová, GSH, resveratrol a další protože také mimo jiné míří na regulaci NF-KB. Zde by mohl mít i svoje místo Kolchicin.
(Množení viru, poškozené buňky a zmnožené imunitní buňky to vše vede k enormnímu tlaku na spuštění genově řízené zánětlivé reakce. NF-kappa B je spouštěčem kaskády zánětlivých cytokininů vedoucích k cytokininové a následně k bradykininové bouři. Ivermectin blokuje NF-kappaB).

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166354220302011

Kontraindikace: přecitlivělost na účinnou látku, nepodává se těhotným a kojícím, kontraindikací je i těžké selhání jater

Interakce: jediná známá interakce s léky je s Warfarinem, warfarinizovaní pacienti by se na ten týden převedli na LMWH

Nežádoucí účinky: průjmy, bolesti břicha, svědění, nevolnost, bolest hlavy, horečky, závratě, ospalost, ataxie, únava, tachykardie, vyrážky, edém kůže, eozinofilie, zvýšené jaterní testy. Tyto účinky byly popsány při léčbě parazitů, jsou přechodné, zřídkavé, navíc spíše způsobené rozpadem mrtvých organismů.